Leasing – czy powinno się w niego inwestować

dziś przedstawimy sobie nieco szerzej temat leasingu i odpowiemy na kilka pytań. Czy należałoby oddawać do niego własny samochód? Czy jest to w współczesnych czasach rentowne?


Zancznijmy od definicji tego terminu. A więc, czym jest leasing? To słowo pochodzi od angielskiego „lease”, co oznacza dokładnie „wynajmować”. Jest to po prostu użyczenie przez jedną osobę auta drugiej stronie na czas, który został już wcześniej określony. Również okres leasingu, jak i dokładne pierwiasteki, jakie go dotyczą, są zawarte w umowie leasingowej. Należy zaznaczyć, że osoba, która dokonuje leasingu wciąż jest właścicielem tej właściwości. Druga strona jest zaledwie przejściowym użytkownikiem.


Ewidentnie najbardziej powszechnie współcześnie uprawianym typem takowej aktywności jest leasing samochodów osobowych. Przyczyny tej renomy możemy doszukiwać się w fakcie, iż coraz więcej młodych ludzi zdających prawo jazdy potrzebuje własnego auta. Niestety, rodziców czy innych opiekunów prawnych nader często nie stać na taki wydatek. Dlatego również poszukują oni kogoś, kto w razie potrzeby wynajmie im wóz, choćby i za zapłatą. Nic dziwnego, że leasing samochodu osobowego jest teraz czymś niezwyczajnie atrakcyjnym.


Wciąż częściej wypożyczane są ciężarówki i inne samochody dostawcze. To akurat wiąże się ze wysokim spadkiem jakości dróg i nieopłacalnością nabycia własnego tira. Firmy transportowe raz za razem nagminniej przekonują się, że
leasing samochodów osobowych jest nadzwyczajnie opłacalny, jeśli nie ma się środków na nabycie własnego pojazdu.


Dowodem, który przemawia za leasingiem dodatkowo jest ewentualność odliczenia od niego podatku VAT. Biznesmenei nadzwyczaj często korzystają z takiej opcji dwukrotnie. Pierwszy raz dzieje się to przy rachowaniu czynszu lub leasingowych rat, a drugi. Drugi raz możemy potrącić podatek VAT podczas okupu przedmiotu leasingu. Przylega jednak zaznaczyć, że jest to w świetle prawa całkiem inna transakcja cywilnoprawna.


Mniemam, że wyczerpałem problem leasingu. Wyjawia mi się, że artykuł jest bardzo interesujący.

Related Images