Wartość monety w czasie wybicia?

nbp monety

Ktokolwiek, kto czasem robi zakupy przy pomocy gotówki, wkońcu powinien spotkać okolicznościowe polskie monety o nominale 2 złote. Ich wartość jest niewielka, z tej przyczyny sporadycznie uzyskują istotnie sporą wartość. Ich zbieranie jest pomimo tego miłą rozrywką dla kolekcjonerów – amatorów i dzieci, które po nagromadzeniu paru takich dwuzłotówek zdołają pochwalić się fantastycznie wyglądającą kolekcją. Kolekcjonerstwo w obecnych czasach nie jest już tak modna jak pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W owym czasie poniekąd każdy kolekcjonował znaczki, a jedna druga z filatelistów – amatorów rozpoczynała też kolekcjonować złote monety i banknoty. Ta moda jednak minęła – znaczna ilość osób wyczekujących by po 2000 roku spieniężyć zbiory, z jakich byli niezwykle dumni, usłyszało propozycje rzędu 20-30 PLN za komplet. Taka była realna wartość tych kolekcji.

monety kolekcjonerskie o sporej wartości rzadko kiedy trafiają do regularnego obiegu, a więc również w ręce kolekcjonerów – amatorów. Na ogół numizmatycy i handlarze numizmatami nabywają ich nakład zaraz po ich wyemitowaniu, a później prowadzą sprzedaż między sobą. Okoliczności, w których faktycznie drogocenny unikat znajdzie się w ręku losowego człowieka należy do sytuacji osobliwych.

Nie zważając na to ludzie wciąż gromadzą wspomniane uprzednio okazjonalne dwójki. Przodują w tym przede wszystkim pracownicy w hipermarketach zajmujących się sprzedażą detaliczną. Ich kolekcje będą zazwyczaj najlepsze, gdyż też posiadają największe szanse na to, że trafią na kogoś, kto zapłaci za zakupy monetami okolicznościowymi. To wspaniały biznes przykładowo dla poracowników pracujących w hipermarketach, które mogą z tego powodu praktycznie bezpłatnie sprawić prezent swoim dzieciom – albowiem dzieci lubią gromadzić monety polskie. Nie znam chyba nikogo w swym pokoleniu, kto nie przebyłby przez stadium kolekcjonerstwa. Nie mam zbytnio dużo kontaktów z dziećmi urodzonymi niedawno, ale nie wierzę, aby coś się tu zmieniło – dzieci po prostu uwielbiają zbierać. Zarówno monety złote, jak również znaczki, naklejki czy komiksy.

Related Images